Na czym polega fenomen Kalifornii? Próba odpowiedzi na to pytanie musi być złożona tak, jak złożony jest charakter tego stanu. Położony na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jest najbogatszym, najbardziej zaludnionym i trzecim największym terytorialnie stanem Ameryki. Jego nazwa wywodzi się od królowej Califii – władającej mitycznym rajem Amazonek. Ile z arkadii pozostało w Kalifornii do dziś?
Kalifornię odznacza niejednakowość. Jej mieszkańcy mogą pochwalić się szczególnie zróżnicowanym, wielokulturowym pochodzeniem etnicznym. Również topografia i klimat Kalifornii są niezwykle urozmaicone. To tu zlokalizowane jest Hollywood – światowe centrum kultury popularnej, ale też Dolina Krzemowa – stolica przemysłu wysokiej technologii. Właśnie w Kalifornii swoje siedziby mają największe firmy technologiczne, takie jak Microsoft, Google czy Facebook. Granice stanu obejmują ponadto 7 parków narodowych USA oraz najniższy punkt terytorialny kontynentu – Dolinę Śmierci.
Co warto zobaczyć, planując pobyt w Kalifornii? Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie planu zwiedzania. Wizytówką stanu jest Los Angeles – stolica amerykańskiego show-biznesu. To właśnie tam tysiące turystów co roku fotografuje się na tle wzgórza Hollywood i przykłada dłonie do śladów swoich idoli na Alei Sław. Jednak znane LA to tylko kropla w morzu atrakcji, jakie oferuje Kalifornia. Inne kalifornijskie miasto – San Francisco – również jest sławnym na całym świecie ośrodkiem turystycznym. To w nim można obejrzeć ikoniczny Most Golden Gate, poznać legendy związane z wyspą Alcatraz, wskoczyć na jeden z tramwajów linowych czy poczuć klimat prawdziwego Chinatown. Entuzjaści aktywnego wypoczynku dobrze odnajdą się w Santa Cruz, nazywanym niekiedy Surf City. Przylega do niego niesamowicie piękne wybrzeże klifowe, z którego często podziwiać można zdumiewające i ogromne fale, będące wyzwaniem dla surferów z całego świata.
Naturalny krajobraz i klimat Kalifornii również wyróżniają ją spośród innych miejsc. W Dolinie Śmierci zanotowano światowy rekord najwyższej temperatury powietrza, wynoszący aż 56,7°C. To miejsce, gdzie w niektórych latach nie spada nawet kropla deszczu! Tam również można spróbować rozwikłać zagadkę wędrujących kamieni. Jednak obok tak nieprzystępnego miejsca, w Kalifornii można też zobaczyć spektakularne pomniki przyrody zachowane w rezerwatach, takich jak Park Narodowy Yosemite. To wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO teren, gdzie podziwiać można zachwycające wodospady, najwyższe na świecie drzewa – sekwoje – niespotykane, granitowe urwiska czy największy w USA wodospad Yosemite.
Kalifornia nie daje się określić przez niejednoznaczność swojego charakteru. Z pewnością potrafi jednak inspirować – co widać w ikonicznych piosenkach Red Hot Chilli Peppers czy Scotta McKenziego. Być może warto przejść się ulicami miast, śladami Davida Duchovnego z serialu Californication, spróbować win z Napa Valley, czy poznać luksusy Rodeo Drive – najdroższej ulicy w USA?