Flaga Stanów Zjednoczonych posiada długą, ciekawą historię, którą mało kto miał okazję poznać. Z jednym z najważniejszych symboli narodowych Ameryki wiąże się również szereg tradycji i przepisów zawartych w amerykańskiej konstytucji. Flaga ta, potocznie nazywana Old Glory (Dawna chwała) lub The Star Spangled Banner (Flaga rozświetlona gwiazdami), w tym roku obchodziła 238 urodziny.
Flaga Stanów Zjednoczonych na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swój wygląd. Od czasów przyjęcia przez unię 13 stanów, uległa 26 zmianom. Pierwszy akt flagi oficjalnie ustanowiono w 1777 roku. Tego dnia Drugi Kongres Kontynentalny przyjął rezolucję o fladze, jednocześnie postanawiając, że flaga amerykańska będzie miała 13 pasków w kolorach czerwonym i białym ułożonych poziomo na przemian oraz 13 białych gwiazd na niebieskim tle w lewym górnym rogu – miały one symbolizować pierwsze amerykańskie kolonie. W akcie z 1794 roku zmieniono liczbę pasków i gwiazd z 13 na 15, jednak kilkanaście lat później powrócono do wcześniejszych ustaleń i dodano kolejne – od tej pory liczba pasków zawsze będzie wynosiła 13, zaś liczba gwiazd będzie zmieniać się wraz z liczbą stanów. Przez 135 lat oficjalnie proporcje flagi nie były określone w żadnym akcie – zmienił to prezydent Taft wydając akt w 1912 roku, który dokładnie opisuje układ położenia gwiazd – czubkiem zwróconym do góry, rozmieszczonych w dziewięciu poziomych rzędach po 6 i 5 gwiazd naprzemiennie. Ostatnia zmiana w wyglądzie flagi USA dokonano w 1960 roku po przyłączeniu Hawajów do Stanów.
Obecnie flaga Stanów składa się z 50 pięcioramiennych gwiazd. Niezmienne od jej powstania, kolory również mają symboliczny charakter. Biel jest wyrazem czystości i niewinności, czerwień oznacza niezłomność i męstwo, zaś błękit – sprawiedliwość, wytrwałość i męstwo. Zagadką jest za to pochodzenie projektu flagi. Historia głosi, że została ona uszyta na podstawie szkicu George’a Washingtona przez krawcową z Filadelfii, Betsy Ross. Istnieje też przesłanka, że wizerunek flagi miał zaprojektować Francis Hopkinson, jednak jego pomysł został odrzucony ze względu na podobieństwo do flagi brytyjskiej.
W związku z amerykańską flagą funkcjonuje wiele zasad dotyczących jej użytkowania, opisanych w Kodeksie Flagi Amerykańskiej. Wśród nich wyróżnić można między innymi regulację odnoszącą się do niszczenia starych i nienadających się do dalszego użytku flag – wolno niszczyć je jedynie poprzez spalenie podczas specjalnej ceremonii w amerykańskich placówkach wojskowych.
Ciekawostką zawartą w kodeksie oraz w regulaminie wojskowym jest to, że w przypadku sytuacji skrajnego niebezpieczeństwa flagę amerykańską wiesza się do góry nogami. Innym interesującym faktem jest to, że na ramionach mundurów żołnierzy widnieje odwrócona flaga, jej lustrzane odbicie – na wzór sztandaru, którego flaga podczas marszu wygląda dokładnie tak, jak naszywki na mundurach.
Amerykanie są bardzo przywiązani do symbolu swojego państwa i chętnie to manifestują. Podczas hucznie obchodzonego Święta Flagi patriotyzm widoczny jest na wszelakich dekoracjach domów i sklepów. Nic dziwnego – flaga jest dla nich metaforą wolności i praw zagwarantowanych w konstytucji i Deklaracji Niepodległości.